nutritionist-03

aeronautic

vyhlídkové lety balónem

Klasické lety

39777233_1880529588657353_3682162049401487360_o

Pravidelně plánované ranní a večerní lety v malém balónu pro 4-6 osob.

Soukromé lety

prelet-snezky-balonem-skyballoon-4

Rezervujte si balón sami pro sebe. Vzlétneme klidně z Vaší zahrady!

Expediční lety

DCIM100GOPROGOPR0650.JPG

Poleťte balónem přes hory a pohoří u nás nebo v zahraničí.

Zkuste s námi vyhlídkový let balonem Brno, či okolí Brna!

Aeronautic Club Brno se soustřeďuje na přátelské a pohodové létání balónem. Nabízíme lety balonem pro páry, skupiny i jednotlivce. Členové klubu se úspěšně zúčastňují republikových i mezinárodních soutěží (čtěte v novinkách), podnikli jsme několik expedic do vzdálených krajin, díky našim instruktorům připravujeme nové piloty k získání pilotního průkazu, jsme držitelé provozního oprávnění pro balóny a v neposlední řadě provádíme vyhlídkové lety balónem v Brně a okolí a jiné komerční či reklamní lety balonem.

O letu balónem

Časté dotazy k letům

Zakoupíte-li si u nás let balónem, zažijete s námi:
Zažijete nezapomenutelné okamžiky, vychutnáte si pohled na zem z ptačí perspektivy a odnesete si zážitek na celý život. Můžete se těšit na profesionální tým, který se postará o váš bezpečný, pohodlný a příjemný vyhlídkový let.

Před samotným letem se seznámíte s pilotem, posádkou a ostatními spolucestujícími, absolvujete krátkou instruktáž, během které se od vašeho pilota dozvíte, jak bude celý let probíhat. Poté se společně s pilotem a posádkou přesunete na místo startu balónu, kde posádka kompletně připraví balón k letu. Příprava včetně nafouknutí trvá asi 20 minut a můžete se na ní také podílet nebo si ji jen dokumentovat z povzdálí. Po přípravě a nafouknutí balónu již nic nebrání odstartování. Následuje vyhlídkový let v délce cca 1 hodiny, zakončený bezpečným přistáním, po kterém zažijete příjemný balonářský rituál – slavnostní křest, zakončený nezbytným přípitkem šampaňským a předáním pamětního listu. Po dopití poslední sklenky sektu a sbalení balónu vás odvezeme zpět na místo startu. Během kterékoliv fáze letu můžete fotit či natáčet.

Čas potřebný pro let balónem
Vyhlídkový let horkovzdušným balónem trvá cca 1 hodinu pokud není dohodnuto jinak. Pro celou akci je však třeba počítat se 2 až 3 hodinami času. Příprava balónu na startovní ploše trvá asi 20 minut a zhruba stejný čas zabere po přistání složení techniky. Určitou dobu také trvá návrat pasažérů a posádky z místa přistání zpět na místo startu.
Termíny letů balónem
Vyhlídkové lety balónem lze provádět celoročně v případě příznivých povětrnostních podmínek. Nejvíce letů se ovšem uskuteční od jara do podzimu, kdy je krajina nejmalebnější a počasí nejpříznivější. V letním období startujeme obvykle mezi 6. a 7. hodinou ranní, v podvečer pak vzlétáme mezi 18. a 19. hodinou s přistáním do západu slunce. Na jaře, v létě a na podzim se létání během dne vyhýbáme, neboť v okolním vzduchu působí tzv. termika, což je nepředvídatelné vzdušné proudění způsobující neovladatelnost balónu. V zimním období pak díky absenci termiky lze létat prakticky během celého dne.
Počasí potřebné pro let
Horkovzdušný balón má výrobcem stanovené podmínky, za kterých může létat. Není možné letět za deště, při větru silnějším než 5 m/s, při velké kupovité oblačnosti, při hrozící bouřce. I přes příznivou předpověď počasí, na základě které je let předem naplánován, může pilot těsně před startem let zrušit v souvislosti s aktuální povětrnostní situací, případně v souvislosti s hrozbou zhoršujícího se počasí během nadcházejícího letu
Místa startů balónu
Pro lety v Brně a okolí, ale i jinde v rámci ČR máme na základě mnohaletých zkušeností vytipovaná vhodná místa pro start horkovzdušného balónu. Místo startu lze samozřejmě dohodnout i individuálně, podle přání pasažérů. Pro start balónu je nejvhodnější travnatá plocha, ale může být i jiná, bez vyššího porostu. Minimální volný prostor je 40 x 30 metrů. V blízkosti místa startu balónu by se nemělo vyskytovat pouliční osvětlení, nadzemní elektrické vedení, dále by zde neměly být stromy, keře a jiné překážky. Pokud se nejedná o veřejný prostor, je nutné mít povolení majitele pozemku.
Trasa letu a a přistání
Horkovzdušný balón letí po větru, proto pilot po dohodě s vámi zvolí místo startu tak, aby se samotný vyhlídkový let uskutečnil nad vámi vybranou lokalitou. Při plánování letu pilot po vyhodnocení meterologické situace předběžně volí také místo vhodné pro přistání, které pak následně upřesňuje v závěrečné části letu podle aktuálního vývoje povětrnostních podmínek a vhodného terénu. Po přistání odveze balón, posádku i pasažéry zpět na místo startu naše doprovodné vozidlo.
Oděv pro let balónem
Na let horkovzdušným balónem není nutný žádný zvláštní oděv, doporučujeme však sportovní obuv s pevnější podrážkou. V balónu vám nehrozí ani zima nebo přehřátí – zpravidla létáme do výšky 500 m nad zemí, kde je stejná teplota jako na zemi v místě startu.
Bezpečnost a počet pasažérů v balónu
Naši piloti jsou jedni z nejzkušenějších v České republice, dle počtu nalétaných hodin patří k české špičce. Každé místo v koši balónu je ze zákona pojištěno do výše 325.000 EUR/osoba a celý balón do výše 1.875.000 EUR proti škodám na majetku třetích osob. O uskutečnění letu vždy rozhoduje pilot, a to především s ohledem na aktuální meteorologickou situaci.
Nosnost balónu je dána především velikostí (objemem) obalu a venkovní teplotou. Naše pasažérské balóny mohou najednou přepravit maximálně 6 pasažérů v jednom pohodlném koši s dostatkem místa pro pasažéry i pilota. Pro větší soukromí nabízíme také let v menších koších – pro 4, 3 nebo 2 pasažéry a pilota.

O klubu Aeronautic

Náš příběh

Aeronautic club a jeho členové byli u vzniku moderního balonového létání v ČR jak ho známe dnes. Létáme s balóny více jak tři desetiletí. Členové klubu stáli u stavby prvního českého balónu, někteří z nás jsou ve vedení Českého balónového svazu. Více jak dvacet let provozujeme bezpečné pasažérké lety, s balóny také soutěžíme. Mnohokrát jsme se účastnili Mistrovství světa a Mistrovství Evropy v balónovém létání. Díky tomu jsme procestovali téměř celý svět, kde jsme nasbírali zkušenosti, které můžeme uplatnit při létání s pasažéry.

portrait-square-06